14 Ağustos 2011 Pazar

Ergenlik Sivilcesine Önlem


Ergenlik sivilcesi, genellikle, kaçınılmaz şekilde bir dönem karşılaştığımız, vücut hormon dengesindeki ani değişikliklerden oluyordu değil mi? Bunun önlenmesi için yaşın da ilerlemesi ve vücudun tekrar eskisi gibi denge sağlaması beklenmeli o zaman. Ama tabi bu sivilcelere de savaş açabiliriz...

Ay sevgili teyzoşum aklıma geldi, 17 yaşında evli bir bayanken, birden sırtında sivilce patlaması yaşamış. Doktora gittiğinde bunların ergenlik sivilceleri olduğunu öğrenmiş. Cevap şu;" Ama doktor bey nasıl olur ergenlik dönemim çoktan geçti, evli barklı kadınım ben..."

Bu dönemde; kuruyemiş, asitli içecekler ve hayvansal gıdalardan uzak durulmalı -ki daha fazla sivilce çıkmasını tetiklemeyelim.


Sivilceli cilt PH içeren(? bunu anlamadım her sabun ph içermez mi...) sabunla yıkanmalı ve her ay bir kez uzman kontrolünde temizlenmeliymiş...(Suna Dumankaya böyle demiş)

Doğal yoldan sivilcelerle başetmek için;

bir tatalı kaşığı kuru maya ve aspirini öğütüp, bir çay kaşığı oksijenli suyla karıştır. Elde ettiğin karışımla sivilceli bölgeni 5 gün boyunca yıka... En az 20 dk durulanmamalıymış...

2 yorum:

  1. Tesekkurler cok guzel bilgiler paylasmisiniz. Oglumun simdi tam ergenlik zamani artik bu sorunla karsi karsiyayiz.
    Sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. Büyüyorlar işte dün kucağındaki kuzucuk bugün ergenlik sivilcesi çıkartmış değil mi...
    Umarım faydası olur bu bilgilerin...

    YanıtlaSil

Fikirleriniz benim için altın değerinde...
Teşekkürler;)

"NOT: Yazım hatası olan yorumlar yayınlanamayacaktır:(("

CANLAR...